W I połowie XVII w. pewien uczony - Ewangelista Torriceli odkrył na drodze eksperymentu fakt istnienia próżni ponad odwróconym słupem rtęci. Tym samym zakwestionował jedno z niepodważalnych twierdzeń filozofii arystotelesowskiej: natura nie znosi próżni.
Tego rodzaju odkrycia wynikające z eksperymentów stały się podstawą do podważenia filozofii obowiązującej ówczesnie na uniwersytetach europejskich i szukania nowego wyjaśnienia funkcjonowania natury.
Nie ominęło to także medycyny, która właśnie w XVII w. przeżywała rozkwit. Pewne dokonane wtedy ustalenia są wykorzystywane do dzisiaj np. wiedza o ziołolecznictwie.
Zagadka na ten tydzień dotyczy odgadnięcia o jaką postać chodzi:
Student z Ferrary, niemieckiego pochodzenia działał często w opozycji do swoich kolegów po fachu, więc umarł w Salzburgu w nędzy. Zajmował się alchemią i ziołecznictwem. W przyrodzie dopatrywał się znaków bożych wskazujących na naturalne leki np. rośliny o kształcie nerki zapisywał na choroby nerek, a w kolorze żółtym na żółtaczkę. Syfilis leczył radykalnie - rtęcią, a na bóle głowy zalecał makówki.
Wspołcześnie uznawany jest za ojca jatrochemii, toksykologii, hormezy i farmakognozji.
Proszę podać jego: imiona, nazwisko i przezwisko oraz nasłynniejszy cytat. Koniecznie proszę podać źródło informacji (adresy internetowe lub książki) i przesłać, jak zwykle, na adres magdalena.wisnioch@gmail.com
Powodzenia!
wtorek, 27 października 2015
poniedziałek, 19 października 2015
Dawna sztuka drukowania
Druk zmienił obraz edukacji i nauki. Drukowano nie tylko w Niemczech, ale także w całej Europie Zachodniej. Trudna sztuka drukowania dotarła również do Krakowa. Tu założyli swoje tłocznie drukarze niemieccy. Wydawali jednak swoje książki w różnych językach.
Z poniższego zestawu języków wybierz te, które nie były używane w drukowanych w XVI w. krakowskich książkach.
- niemiecki
- łacina
- ormiański
- grecki
- polski
- angielski
- starocerkiewny
- węgierski
- czeski
- włoski
- francuski
Zagadka okazała sie jedną z najtrudniejszych: należało wskazać trzy spośród wymienionych języków: ormiański, angielski i francuski.
Dziękuję wszystkim, którzy odgadli i którzy próbowali rozwiązać zadanie! Gratulacje!
piątek, 9 października 2015
Studenckie peregrynacje
W czasach nowożytnych wśród szlachty i bogatego mieszczaństwa popularne stało się wysyłanie młodzieży na nauki "do szkół". Szkoły te to nie tylko Akademia Krakowska, ale również uniwersytety włoskie i fracuskie.
Przed Wami zadanie odnalezienia szczególnie popularnego wśród szlachty uniwersytetu w zachodniej Europie, tak popularnego, że jeden z polskich studentów został tam nawet rektorem.
Proszę podać nazwę miejscowości, gdzie znajdował się ten uniwersytet oraz imię i nazwisko owego polskiego rektora.
Dziękuję wszystkim, którzy prawidłowow rozwiązali tę zagadkę. A było rekordowo dużo!
Subskrybuj:
Posty (Atom)